Máte úrok na hypotéce nad 2,5%? Pravý čas na jeho snížení je teď.

08.12.2020

Nové hypotéky zlevňují, je slyšet ze všech stran. Co když už ale hypotéku máte a váš úrok se pohybuje kolem 2,5%, nebo i nad? Nekrmte zbytečně banky. Jak využít zákony a hypotéku si zlevnit bez velkého papírování? Zvládnout to můžete i sami. Čtěte dál!

Kolik můžete ušetřit?

Pokud jste si vzali hypotéku ve výši 2 000 000 kč na 30 let s úrokem 3%, pak je vaše splátka přibližně 8 400 Kč měsíčně. Pokud dokážete úrok snížit třeba na 2%, bude nová splátka 7400 Kč měsíčně. Každý měsíc tak ušetříte 1000 Kč. Výše úspory pochopitelně záleží na více faktorech. V současné době lze dosáhnout úroků i pod 2% a úspora tak může být vyšší. Jak tedy na to?

Nejprve oslovte stávající banku s dohodou

Pro snížení úroku na hypotéce nemusíte nutně hned utíkat ze stávající banky. Zkuste jí nejprve oslovit, ideálně emailem, s žádostí o snížení úroku. Vůbec nevadí, že vám fixace končí až za delší dobu. Podle aktuálních zákonů můžete s hypotékou utéct z banky kdykoliv jinam, přičemž banka může účtovat náklady pouze cca 1500 Kč (Pozor na výjimky). Banky toto dobře vědí. Email vaší bance doporučuji podpořit konkrétní nabídkou z konkurenční banky nebo od finančního poradce. Vaše stávající banka tak uvidí, že jste znalí a úrok zpravidla sníží. Někdy dokonce i "podstřelí". Výsledkem je zkrátka nižší splátka téměř bez práce. Zkuste to, funguje to😊

Pokud to nepomůže, zkuste další páku

Může se stát, že metoda popsaná výše banku neobměkčí a snížení sazby, které nabídne, nebude zajímavé. V takovém případě můžete "přitvrdit". Požádejte banku o vyčíslení zůstatku a souhlas se splacením k datu např za 2 měsíce. V tomto případě ideálně dopisem. Jelikož je toto už oficiální žádost a jasná známka toho, že jste rozhodnuti refinancovat hypotéku jinam, banka to bude řešit. V této chvíli tak pravděpodobně nabídne ještě lepší úrok. Funguje to stejně jako u mobilních operátorů. Jakmile chcete odejít, dějí se věci.

Hypotéku můžete i refinancovat

Pokud i přesto nebude nabídka zajímavá, může být řešením refinancování hypotéky do jiné banky. Spočítejte si však dopředu celkovou úsporu. Nová banka nabídne vyřízení úvěru a někdy i odhad zdarma. Pravděpodobně ale budete platit poplatek na katastru za výmaz a vklad zástavního práva a někde ještě poplatek za rychlé čerpání. Výdaje spojené s refinancováním tak činí minimálně 5000 Kč. Pokud vám i tak vyjde zajímavá úspora, můžete se pustit do refinancování. K tomuto kroku doporučuji přizvat nezávislého odborníka, který zná všechny banky a umí v nich vyjednat nejlepší úroky a podmínky. Bonusem také jistě bude, že poradce chodí do banky a papíruje za vás.

Případ z praxe

Způsob uvedený výše využívám s mými klienty velmi úspěšně. Díky jednomu emailu do banky se tak podařilo ušetřit na splátce bezmála 1500 Kč, úrok šel dolů z 2,99% na 2,09%. A to byla hypotéka teprve rok čerstvá se sedmiletou fixací. V jiné bance stačil 5timinutový telefonát a z úroku 2,64% se stal úrok 1,79%.

Věřím, že na základě informací výše zvládnete komunikaci a jednání s bankou sami. Pokud si ale nejste jisti, oslovte svého finančního poradce, nebo mi napište či zavolejte.

Líbí se Vám článek? Sdílejte jej.
Máte dotaz či připomínku? Napište komentář nebo mě přímo kontaktujte 

© 2020 Michal Kačín, tel: 724 693 637, email: michal.kacin@edofinance.cz, IČO: 67814891
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!